NE HİSSEDİYORUM - Çocuklar İçin Kendine Yardım Öyküleri Kitap Kapağı NE HİSSEDİYORUM - Çocuklar İçin Kendine Yardım Öyküleri
5+
Özlem Bakan Yavaş
Ebeveyn Katılımlı ve Etkinlikli Kitap
Ayrıntı Yayınları
23 Nisan 2020
36

Bu kitap 5 yaş ve üzeri çocukların temel duygularla ilgili farkındalık geliştirmelerine yardımcı olmak, aynı zamanda baş etme becerisi kazanmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmış.

Korku - Üzüntü - Öfke  duyguları öykü içerisinde etkinliklerle işlenmiş.

Öykü seçerken de sıklıkla karşılaşılan konular ele alınmış. 

  • Korku : Okula Başlama
  • Üzüntü : Yakın Kaybı ( Klasiktir, beslediğin balığın ölmesi örneği)
  • Öfke : Kardeş Kıskançlığı konuları ile işlenmiş.

Öncelikle kitap gerçekten çok interaktif. Bülbüş isimli kuş, Miri'ye tavsiyelerde bulunuyor. Zor duyguyla nasıl baş edebileceğine dair öneriler. Sonra SIRA SENDE kısmında senin deneyebileceğin aktivite geliyor. 

Aşağıda örneğin Korku duygusuyla baş etme önerisi olarak nefes meditasyonu var.

Her duygu sonrası Büyükler İçin de notlar bırakılmış. 

Üzüntü duygusunu işlerken, zor duygular geldiğinde sen ne yapıyorsun diye soruyu size yöneltiyor. Bu kısmı sevdim, çocuğun neyin iyi geldiğine kafa yorması - belki daha önce duymadıysa dikkatini nefesine vermeyi denemesi. Üzgünlük duygusunu yaşamak için kendine izin vermesi.. 

Üzüntü ile ilgili büyüklere ne demiş??

Ve son olarak da Öfke duygusu. Öncelikle küçük bebeklerin ( kardeş kıskançlığı üzerinden gittiği için) ihtiyaçlarına farkındalık getiriyor, sonrasına da empati kurabileceği bir etkinlik örneği veriyor.?

Ve büyüklere de diyor ki : 

Büyüklere Notlar kısmını özellikle paylaşmak istedim çünkü yaklaşım bana kısa ve öz ama oldukça etkili geldi. 

Ben de bir çok ebeveyn gibi yoğun bir bilgi bombardımanı altındayım. Başta Instagram olmak üzere bir çok kanaldan ebeveynlere devamlı "ebeveynlik üzerine" uzmanlardan tavsiyeler yağıyor. Hangi birini okuyacağınızı bilemiyorsunuz çünkü vakit dediğimiz "kıymetlimiz" hepsine yetmiyor. Bizi bekleyen diğer sorumluluklarımız da olunca. Her şeye yetişmeye çalışmak yoruyor, kaçırdığımızı düşündüğümüz noktalar, geç kalınmışlık hissi gerçekten zor duygular. Hepimiz yaşıyoruz. 

Bu çağımızın zorluğu elbette. Çoğumuzun bunu yaşadığını bilmek bir yerde rahatlatıyor. Size naçizane tavsiyem, vazgeçmeyin. Ebeveynliği kitaplardan mı öğreneceğim sorusuna cevabım okuduklarını kendi yaşamına adapte edebilme kapasiten doğrultusunda evet! Okuyun, değerlendirin, çocuğunuzun tepkilerini göz önünde bulundurarak uygulayın..Onlar sizi yönlendirecekler, onlara güvenin? Çünkü onlar bizim unuttuklarımızı hala hatırlıyorlar. 

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?