DUYGULARI ANLAMAK DUYARLI Kitap Kapağı DUYGULARI ANLAMAK DUYARLI
4+
Isabel Thomas
Çocuk Kitabı
1001 Çiçek Yayınevi
23 Nisan 2020
23

Bu seriyi tamamlamak için az uğraşmadım.☺️

Benim aradığım dönemde bazı duygular tükenmişti, önce ikinci ellerini bulmaya çalıştım. Bir tanesini buldum, çok sevindim. Sonra 1001 Çiçek yayın evine instagramdan tekrar basım için yazılar yazdım. Sonuç alamayınca da iki tanesinin orjinallerini amazon'dan sipariş verdim. O yüzden inceleme sayfalarımda duygulardan iki tanesi ingilizce olacak.?‍♀️

  • Öfkeli
  • Mutlu
  • Duyarlı
  • Kıskanç
  • Utangaç
  • Endişeli
  • Gururlu
  • Üzgün* nedense bu duygunun Türkçesi en başından beri çevrilip basılmamış.Halbuki ayrım yapılabilmesi açısından ne kadar önemli bir duygu. 

Bu duygulara yazarın yaklaşımının güzelliği anlamak için içindekiler sayfasını incelemek yeterli bence. Her bir başlık için önce sohbet edip sonrasında kitabı okumak ne kadar güzel olur düşünsenize.

Sohbet etmek derken tabi söyle bakalım Ali şeklinde başlayan sohbetlerden bahsetmiyorum. Çocuk sözlü sınavda veya sorguya çekilir gibi hissetmemeli. Duygulardan bahsediyoruz sonuçta 😉 Bir şekilde oyuna çevirerek kullanabiliriz bu kitabı. 

Yaşına göre peluş oyuncak kullanarak veya "gecenin duygusu" töreni yapılarak, aile üyeleriyle bir araya gelip her bir soruyu bir başka üye cevaplayacak şekilde bir yarışma haline getirilebilir sanki. Sizin aklınıza neler geliyor??

 

Tüm seride öncelikle duygunun tanımı yapılıyor. 

Diğer duygulara gönderme yapılarak. Çizimler öyle başarılı ki, bir çok şeyi anlatıyor zaten.  

Duyarlı kelimesi diğer duygu isimleri kadar tanıdık gelmeyebilir çocuğunuza. Biliyorsunuz ne kadar çok duygu ismi öğrenirse, hissettiklerini o kadar kolay tanır ve kendini daha güvende hisseder. Bu anlamda çok güzel kutu oyunları var. İlerleyen zamanlarda bu oyunlara da yer vereceğim Tavsiyelerim modülünde.

Nasıl devamlı duyarlı kalabilirim derse cevabı böyle 🙂?

Duyarlılık konusu elbette Zorbalık ile kesişiyor. Okullarda ne yazık ki sık karşılaşılan bir konu olan zorbalık konusuna duyarlılık açısından bakmak fayda sağlayacaktır. 

Kitabın en sonunda da diğer duygularda olduğu gibi duyarlı olmanın ipuçları var. Çocuklarınızla elbette bu listeyi çeşitlendirebilir, uzatabilirsiniz. Örneklerle pekiştirebilirsiniz.? Gerisi size kalmış 🙂

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?