Netflix Dizisi

Hello Ninja

Sıkı dostlar Wesley ve Georgie ile şapşal kedi yardımcıları Pretzel, ninjalara dönüşerek sihirli bir dünyaya girer ve orada sorunları çözüp günü kurtarır.

2 sezondan oluşan mini diziyi tavsiyelerim arasına almamın temel sebebi; her bir bölümün bizim "erdem" olarak nitelendirdiğimiz güzel bir davranış, tutum, düşünce tarzını işlemesi.
Ve bunu işlerken, çocukların özellikle okul öncesi dönemde süper kahraman ilgi ve hevesini düşünürsek, bir ninja davranışı olarak işlemesi son derece akılda kalıcı hale getiriyor. Üzerinde sohbet ederek veya yeri geldiğinde hatırlatarak pekiştirmesi size kalıyor 🙂

Her bölüm, eski bir ninja olan büyükanne (baa-chan olarak sesleniyor, japonya büyükanne demek) tarafından söylenen bir erdem ile başlıyor :
Örneğin :
- Bilge bir ninja bilir : İhtiyacın olan her zaman hız değildir. Dinginlik de bir ninja gücüdür.
- Bilge ninjalar her şeyi yapabilir çünkü birlikte çalışırlar.
- Bilge ninjalar bilir ki hayal ettiklerinden fazlasını yapabilirler, tabii ki pes etmedikleri sürece.

Biz bu aralar defalarca izliyoruz. Tavsiye ederim 🙂

Netflix Dizisi - Yetişkin

Green Frontier

Amazon'un derinliklerine yolculuk edeceğimiz dizide Bogotálı genç bir dedektif, dört kadının öldürülmesini araştırmak için geldiği ormanda büyüye, şeytani bir plana ve kendi kökenlerine dair gerçekleri açığa çıkarıyor.

Kolombiya yapımı Netflix dizisi Green Frontier, son zamanların en derin konulu yapımlarından bir tanesi. Aslında dizi sıradan bir polisiye gibi başlıyor. Ancak yerlilerin hikayesine giriş yapılması ile çok boyutlu bir hal alıyor. Paralel zamanlar hatta paralel evren kavramları diziye ekleniyor.

Green Frontier’ın felsefi derinliği olması onu bu konulara merakı olanlar için de oldukça iyi bir dizi yapıyor. Dizinin ana odak noktasını yerlilerin bilgeliği oluşturuyor.Bu dizide antik bilgeliğin koruyucu olan kabile ile bu bilgeliği ele geçirmek isteyenler arasındaki savaş anlatılıyor. Ormanda doğmuş ama daha sonra güvenliği için uzaklara götürülmüş genç dedektif, kendini olayların merkezinde buluyor.

Dedektif Helena, ormana geldiğinde bir çeşit ritüele kurban gitmiş bir yerli kadının cinayetini araştırıyor. Ushe isimli bu kadını araştırdıkça onun bir çeşit şifacı olduğu ve ormanın bilinciyle bağlantı kurabildiği ortaya çıkıyor. Helena’nın annesi daha önce ormana bitkileri araştırma için gelmiş. Dedektif Ushe’yi araştırdıkça kendi geçmişiyle ilgili de bilgiler buluyor.

Ormanın kalbi, yaşayan ve bilinçli bir sistem olması da dizide vurgulanıyor. Kadınlar doğa ile bağlantıya sahipler. Antik çağdaki inançlara da pek çok gönderme var. Antik bilgeliğin modern dünyayı bile değiştirme gücü olması, bu gücü arzulayan kişilerin ormanı araştırmasına neden oluyor. Öldürülen kadın Ushe, bu gücün anahtarlarından biri olarak görülüyor.

Dizi ilerledikçe bir başka döneme ait göndermeler görüyoruz. İkinci Dünya Savaşı sonrası Güney Amerika’ya kaçan Naziler ile ilgili pek çok efsane vardır. Green Frontier’ da benzer bir konuya değiniyor. Nazi araştırmacılar ormanı incelemeye geldiklerinde bu büyük gücü keşfediyor. Helena, bir cinayet davasını çözmeye geldiği ormanda kendini bir zihinsel savaşta buluyor.

Öte yandan Yua isimli bir bilge de kabilesi ile birlikte bu savaşta ormanı korumak için savaşıyor. Açıkçası yerlilerin tasviri çok başarılı olmuş. Yua’nın kabilesi de ormandaki diğer kabilelerden farklı. Özel bir görevi olan bilgeliği korumakla görevli bir kabile olarak karşımıza çıkıyorlar..

Tavsiye olarak buraya almamdaki sebep, amazon'un derinliklerinde gezinmek bana iyi geldi. Bakalım siz ne düşüneceksiniz?

Fragmanını link olarak aşağı ekliyorum.

Netflix Dizisi

Kaplan Daniel'in Dünyası

Mr. Rogers' Neighborhood'dan tanıdığımız Daniel Çizgili Kaplan'ın oğlu genç Daniel Kaplan, anaokulu çağındakiler için olan bu dizide çocukların yaşaması muhtemel her bir olayı önerdiği pratik çözümleriyle işliyor.

Bu diziyi bence tüm anaokuluna giden çocuklar izlemeli! Bu kadar da iddialı söyleyebilirim.
Konuları o kadar güzel işliyor ki, çocuklara hem güzel örnek oluyor hem de güzel vakit geçirtiyor. Her bir bölüm için vermek istediği mesajları akılda kalan ve melodik bir şarkı ile pekiştiriyor.

İzlediğimiz bölümlerden birinde; "Duygularını Anlatmak" konusu vardı. Kelimelerini kullan mesajıyla yoğun duygularını nasıl ifade edebilecekleri ve yardım alabileceklerini sevimli bir hikaye eşliğinde işlediler.

Özetle tüm okul öncesi çocukları olan ebeveynlere tavsiyemdir. Ama onu ekran karşısına oturtup izlemeleri için değil, beraber bir aile aktivitesi olarak izlemelisiniz 😉

Youtube Kanalı

Mindful Kids

Her yaştan çocuk için Mindfulness temelli rahatlatıcı müzikler. Uyku Öncesi, Huzurlu Bir Sabah, Stres Azaltan Melodiler, Meditasyon Müzikleri.
Keşfedin derim!

Çocuğunuza uyku öncesi kitabınızı okurken, odasında kendi kendine lego oynarken, resim yaparken, ödev yaparken veya doğaçlama oyunlar evcilik veya hazine avı gibi maceralı oyunlar oynarken arka planda açabilirsiniz. Onun müziği fark etmesini beklemeyin; melodiler o farketmeden de onu rahatlatacak.
Denemelisiniz 🙂

Aşağıda linkini bırakıyorum.

Youtube Kanalı

Bari Coral : Kids Yoga, Music, Mindfulness

Bari Koral tanınan bir yoga uzmanı ve ödül almış bir müzisyen. Şarkılarıyla yoga ve mindfulness pratikleri yaptırıyor. İngilizce bir kanal.
Deneyim derim 🙂

İngilizce bir kanal ama müziğin evrensel dilini kullanarak ingilizce bilmeyen çocuklar için eğlendirici olabilir; ya da ingilizce pratiği yapmalarında bir vesile 😉

***

Discover a wonderful world of beloved songs and activities that make it easy to teach yoga and mindfulness to children. Bari Koral is a widely recognized kids yoga expert and popular recording artist. Every day, thousands of children, parents and teachers around the world are learning and enjoying the benefits of yoga and mindfulness with Bari and her fast growing YouTube channel.

FOLLOW BARI KORAL
Website: https://barikoral.com/
Facebook: https://bit.ly/2HSqXEo

ABOUT BARI KORAL
Bari Koral is a kids yogi and award winning recording artist. Bari’s songs and approachable yoga and mindfulness curriculum are used on a regular basis around the world. She is considered a pioneer in the world of kids yoga. To date she has presented to over 30,000 teachers and counting on how to incorporate yoga into the classroom based on her beloved songs and activities. She has performed multiple times at the White House and has appeared in the NY Times and People Magazine.

Youtube Kanalı

Cosmic Kids Yoga

Çocuklar için İngilizce Yoga ve Mindfulness Kanalı.
İngilizce olması sizi korkutmasın, Jaime beden dilini o kadar güzel kullanıyor ki, dinlerken bir kaç kelime yakalasanız da hareketleri yapmaya çalıştığınız için eğleniyorsunuz 🙂
Deneyin derim 🙂

Mindfulness videoları için de evet ingilizceye ihtiyaç var ; ama telafuzu çok net, zorlanırsanız alt yazı ekleyerek de anlaşılır kılınabilir.

Kullandığı animasyonlar ile konuyu çok anlaşılır hale getiriyor, kıskanıyorum onu açıkçası 🙂 Bir gün ben de böyle videolar hazırlamak isterim.
Darısı başıma diyelim🙏

( What is mindfulness and how do you do it? videosuna göz atabilirsiniz.)

***

Yoga, mindfulness and relaxation for kids.
Interactive adventures which build strength, balance and confidence - and get kids into yoga and mindfulness early!
Support us directly on Patreon: patreon.com/cosmickidsyoga
Stream all our videos commercial free: https://cosmickids.vhx.tv
Train to teach kids yoga with Jaime - http://cosmickids.com/learn
Subscribe! http://bit.ly/cosmickidsyoga
(Secret yoga codeword = Namaste!)

Youtube Kanalı

Teresa Power - Yoga For Kids

Çocuklar için Yoga pratikleri, anlaşılır ve sevimli çizimlerle desteklenmiş. İngilizce bir kanal ama gerçek çocukların pratik yaptığı videolar oldukça anlaşılır.
Deneyin derim 🙂

Bende ABC Yoga for Kids kitabı vardı, oradan keşfetmiştim Teresa Power'ı. Yoga kartlarını kullanarak güzel videolar hazırlamış. Göz atmanızı tavsiye ederim. Daha önce dediğim gibi ingilizce videolar çocuğunuzun dinleme becerisi geliştireceği için ingilizce pratiği olarak ta düşünebilirsiniz 🙂

***

Just 5 minutes of yoga a day can change a child’s life. On this fun YouTube channel, Teresa Anne Power, award-winning author, kids’ yoga expert, speaker, and Kids’ Yoga Day founder, shows you how! Enjoy fun kids' yoga videos, simple pose how-to's, storytimes, and more! Subscribe at @TeresaPowerYogaforKids and visit abcyogaforkids.com.

Tavsiye Kutucuklarım Devam Edecek

İncelememi ve burada yayınlamamı istediğiniz güzel çalışmaları benimle paylaşabilirsiniz.

Benim Bir Tavsiyem Var
Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?