EZİK KOKARCA - Zorbalıkla Baş Etme Üzerine Bir Hikaye Kitap Kapağı EZİK KOKARCA - Zorbalıkla Baş Etme Üzerine Bir Hikaye
7+
Catherine DePino
Çocuk Kitabı
Okuyan Koala - APA Yayınları
23 Nisan 2020
55

Ezik Kokarca kitabı notlarıma geçmeden önce size APA'dan ( Amerikan Psikoloji Derneği) bahsetmek isterim.

APA, bünyesinde yer alan binlerce psikiyatrist, psikolog, araştırmacı, eğitimci, psikolojik danışman ve öğrenciyle birlikte bilimsel çalışmalar yapan dünyanın en büyük psikoloji topluluğudur.

1997 yılında APA'ya dahil olan Magination Press ise, çocukların büyürken karşılaştıkları zorluklar ve problemlerle baş etme süreçlerinde onlara rehberlik edecek yenilikçi kitaplar yayınlamaktadır.

4-18 yaş çocuk ve gençlerin karşılaştığı; okul yaşantısı, korkular, yeni kardeşin doğumu, utangaçlık gibi gündelik yaşama ait zorlukları konu alan kitapların yanı sıra, dikkat eksikliği, depresyon, boşanma, ciddi hastalıklar, travma, ölüm gibi daha özel problemlerle ilgili olan kitaplar da yayınlamaktadır.

Ruh sağlığı alanında, özellikle de çocuk konusunda uzmanlaşmış profesyoneller tarafından yazılmış olan kitaplar; çocukların duygularını anlayabilmelerini ve ilgili konu hakkında bilgilenmelerini hedefleyerek pratik çözüm önerileri sunar.

Kitaplarda yer alan "Ebeveynlere ve Eğitimcilere Not" bölümünde ise ailelere, öğretmenlere, sosyal hizmet uzmanlarına, terapistlere, pedagog ve psikologlara kitapların içeriği ve çocuklara rehberlik konusunda önemli bilgiler verilmektedir.

Okuyan Us Yayınevi'nin "Okuyan Koala" markası altında yayınlanan APA Çocuk ve Gençlik Kitapları okuyuculara nasihat veren, didaktik bir dilden uzak, eğlenceli, yardımcı, eğitici ve bazen de mizahi bir okuma deneyimi sunmaktadır.

Ben kütüphanemdeki bütün Okuyan Koala serisine bayılıyorum ve kızım Lara ile iletişimimde çok faydalandım. Buraya linkini bırakıyorum - önemle incelemenizi tavsiye ederim.

https://okuyanus.com.tr/urun-kategori/okuyan-koala/

***

Ezik Kokarca, bir APA kitabıdır. 

Kitabın yaşı 6+ olarak geçiyor ama kahramanımız Emir ortaokul yaşlarında gibi görünüyor. Zorbalık olarak yaşadıkları da büyük yaşlara hitap ettiği için bence 7+ olabilir. Burada çocuğunuzla içinde bulunduğunuz duruma göre karar verebilirsiniz, bu kitabı okuyup okumama hakkında. 

Hikaye şöyle : 
Emir, Boğaç’ın ona yaptığı zorbalıklara dayanamıyor ve artık bir şeyler yapması gerektiğini biliyordu. Ama ne yapacak, nasıl bir yol izleyecekti?  Boğaç’tan nasıl kurtulacağını bilmiyordu. Yaşadığı bu zorbalıktan dolayı da kendini suçlu hissediyor ve bunun için de çevresinden yardım istemeye çekiniyordu.  Her şey daha da kötüye giderse ne yapardı?

Ailesi olanları anlayınca şaşırtıcı bir şekilde rahatlamaya başladı. Yaşadığı durumu paylaşmak ona iyi geldi ve suçluluk duygusu ailesinin de desteği ile yok oldu. Ailesi onu Boğaç’ın zorbalığından kurtaracak bir planla geldiklerinde artık Emir ne yapacağını biliyordu. Boğaç’ı yaptığı ilk zorbalıkta Rokfor Kokulu Ezik Kokarca  onu büyük bir sürprizle karşıladı.

Zorbalıkla ilgili incelediğim diğer 2 kitapla karşılaştırdığımda, ( Vanessa'nın Yanındayım ve Hayır Diyebilirsin) yaşın büyümesiyle doğru orantılı olarak zorbalık vakası derinleşiyor. Dolayısıyla zorbalığa yaklaşım daha sistematik. Aşağıdaki gibi hikayeyi 7 bölüme ayırmışlar örneğin. 

Yazar Emir'in yaşadıklarını anlatırken, ilgili sayfalarda Emir'in iç seslerini de eklemesi benzer durumları yaşayan çocuklar için empatiyi arttıracaktır bence. 

Yaş itibariyle bu kitabı henüz ben kızıma okumadım. Kitapta yazan yaşa göre okuyabileceğimi düşünüp almıştım ama okuyunca ileriki yaşlar için saklamaya karar vermiştim. Şimdi websitem için tekrar elime alınca, bir kez daha güzel bir rehber olduğunu düşündüm. Kesinlikle tavsiye ediyorum. 

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?