DUYGULARI ANLAMAK - KISKANÇ ( Jealous) Kitap Kapağı DUYGULARI ANLAMAK - KISKANÇ ( Jealous)
4+
Isabel Thomas
Çocuk Kitabı
1001 Çiçek Yayınevi - Orjinali Raintree
23 Nisan 2020
22

Bu seriyi tamamlamak için az uğraşmadım.☺️

Benim aradığım dönemde bazı duygular tükenmişti, önce ikinci ellerini bulmaya çalıştım. Bir tanesini buldum, çok sevindim. Sonra 1001 Çiçek yayın evine instagramdan tekrar basım için yazılar yazdım. Sonuç alamayınca da iki tanesinin orjinallerini amazon'dan sipariş verdim. O yüzden inceleme sayfalarımda duygulardan iki tanesi ingilizce olacak.?‍♀️ 

  • Öfkeli
  • Mutlu
  • Duyarlı
  • Kıskanç
  • Utangaç
  • Endişeli
  • Gururlu
  • Üzgün* nedense bu duygunun Türkçesi en başından beri çevrilip basılmamış.Halbuki ayrım yapılabilmesi açısından ne kadar önemli bir duygu. 

Kıskançlık duygusu İngilizce olan kitaplardan. Bu nedenle kitap sayfası resimlerim ingilizce olacak. Bu kitabın Türkçesini temin edebiliyorsanız görseller fikir verecektir. Ama bulamazsanız orjinalini temin edecekseniz benim gibi, bu bilgiler yine faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Benim için ingilizce olan 2 duygu, ingilizce pratiği yapmak için bahane oldu. Kolay anlaşılır bir dili var. O yüzden bir taşla iki kuş?

Duyguları Anlamak Serisinde yazarın duygulara yaklaşımının güzelliği anlamak için içindekiler sayfasını incelemek yeterli bence. Her bir başlık için önce sohbet edip sonrasında kitabı okumak ne kadar güzel olur düşünsenize.

Sohbet etmek derken tabi söyle bakalım Ali şeklinde başlayan sohbetlerden bahsetmiyorum. Çocuk sözlü sınavda veya sorguya çekilir gibi hissetmemeli. Duygulardan bahsediyoruz sonuçta 😉 Bir şekilde oyuna çevirerek kullanabiliriz bu kitabı. 

Yaşına göre peluş oyuncak kullanarak veya "gecenin duygusu" töreni yapılarak, aile üyeleriyle bir araya gelip her bir soruyu bir başka üye cevaplayacak şekilde bir yarışma haline getirilebilir sanki. Sizin aklınıza neler geliyor??

 

Tüm seride öncelikle duygunun tanımı yapılıyor. 

Diğer duygulara gönderme yapılarak. Çizimler öyle başarılı ki, bir çok şeyi anlatıyor zaten.  

Kıskandığımız zaman kendimizi nasıl hissedeceğimizi anlamanın yanı sıra kıskandığımız kişiye karşı olası tavrımızın da farkına varmak iyi gelecektir. Çünkü çocuklar veya biz ( sonuçta yetişkinler de aynı dertten muzdarip olabiliyor ;)) kendimizi iyi hissettireceğini düşündüğümüz davranışlara yöneliriz. Aşağıdaki sayfada, bu anlamda yapacağın davranış seni daha da kötü hissettirebilir diyor. Yani kıskandığın kişiye karşı kötü sözler söylemek örneğin..

Kitabın sonunda da, kıskançlık duygusuyla nasıl baş edebileceğimize dair ipuçları veriyor. Alın size çocuğunuzla sohbet edebileceğiniz ve bu şekilde bu listeyi çeşitlendirebilecek ve uzatabilecek bir aktivite örneği

Çocukların yaşadıkları duyguları isimlendirebilmeleri, sağ beynin duygu dalgalarında sol beynin desteğiyle sörf yapabilmelerini sağlamak anlamına geliyor; ve çocukları gerçekten rahatlatıyor. Bu imkanı veren tüm "duygu" kitaplarını seviyorum?

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?