DUYGULARI ANLAMAK MUTLU Kitap Kapağı DUYGULARI ANLAMAK MUTLU
4+
Isabel Thomas
Çocuk Kitabı
1001 Çiçek Yayınevi
23 Nisan 2020
23

Bu seriyi tamamlamak için az uğraşmadım.☺️

Benim aradığım dönemde bazı duygular tükenmişti, önce ikinci ellerini bulmaya çalıştım. Bir tanesini buldum, çok sevindim. Sonra 1001 Çiçek yayın evine instagramdan tekrar basım için yazılar yazdım. Sonuç alamayınca da iki tanesinin orjinallerini amazon'dan sipariş verdim. O yüzden inceleme sayfalarımda duygulardan iki tanesi ingilizce olacak.?‍♀️

  • Öfkeli
  • Mutlu
  • Duyarlı
  • Kıskanç
  • Utangaç
  • Endişeli
  • Gururlu
  • Üzgün* nedense bu duygunun Türkçesi en başından beri çevrilip basılmamış.Halbuki ayrım yapılabilmesi açısından ne kadar önemli bir duygu. 

Bu duygulara yazarın yaklaşımının güzelliği anlamak için içindekiler sayfasını incelemek yeterli bence. Her bir başlık için önce sohbet edip sonrasında kitabı okumak ne kadar güzel olur düşünsenize.

Sohbet etmek derken tabi söyle bakalım Ali şeklinde başlayan sohbetlerden bahsetmiyorum. Çocuk sözlü sınavda veya sorguya çekilir gibi hissetmemeli. Duygulardan bahsediyoruz sonuçta 😉 Bir şekilde oyuna çevirerek kullanabiliriz bu kitabı. 

Yaşına göre peluş oyuncak kullanarak veya "gecenin duygusu" töreni yapılarak, aile üyeleriyle bir araya gelip her bir soruyu bir başka üye cevaplayacak şekilde bir yarışma haline getirilebilir sanki. Sizin aklınıza neler geliyor??

 

Tüm seride öncelikle duygunun tanımı yapılıyor. 

Diğer duygulara gönderme yapılarak. Çizimler öyle başarılı ki, bir çok şeyi anlatıyor zaten.  

Mutlu olmak güzel bir duygu evet; ama ya yapmaktan hoşlanmadığım ( beni mutsuz eden) bir şeyi yapmam gerekiyorsa?  ( tabi ne olduğu önemli, ayrımını yapmak gerek) Başkalarını mutlu ederek de mutlu olunabileceğinin örneğini veriyor burada da. 

Kitabın en sonunda da, her duygu gibi bu duyguyu yaşamak için neler yapabileceğimize dair ipuçları veriyor. Elbette siz de çocuğunuzla bu listeyi arttırıp, hatta arttırmakla kalmayıp bir de mutluluk kavanozunun içine atacak şekilde küçük kağıtlara koyarak bir etkinlik bile düzenleyebilirsiniz. 

Hayal gücünüzle her şey mümkün?

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?