Akşam Olunca Kitap Kapağı Akşam Olunca
3+
Ella Burfoot
Çocuk Kitabı
Mikado Çocuk
23 Nisan 2020
24

Korkular çocukluk döneminin normal bir parçasıdır. Ancak bir çok ebeveyn, çocuklukta hangi korkuların doğal, hangilerinin bir sorunun habercisi olduğunu merak eder. 

Korku fobiye dönüştüğünde ya da çocukta panik ataklara neden olduğunda bir terapistin kapısını çalıyoruz çoğu zaman. Dolayısıyla bir ebeveyn olarak bence doğru yaklaşım önce : korku hakkında bilgi sahibi olmak! Hangi korkular hangi yaşta ortaya çıkar, fobiler, kaygılar çocuğu nasıl etkiler, korkular nasıl anlaşılır gibi detayları öğrenebileceğiniz yetişkin kitaplarına ihtiyaç var. Bu alandaki tavsiye kitaplarımı yetişkin kategorisinde göreceksiniz 😉 

Çocuğumuza "Korkma, artık büyüdün!" demek yerine korkusuyla kendi yaşına uygun olarak başa çıkmasına yardımcı olacak desteği vermemize imkan sağlayacak bilgileri önce biz edinmeliyiz. 

Duyguları Tanımak kategorisindeki kitaplarda hep vurguluyorum : "Duygularımızla arkadaş olmalıyız"- bu kavram bu kitapta da işlenmiş. Ama nasıl şimdi kitaba dönelim 🙂

Öncellikle kitap karakterlerinin kız veya erkek olması bazen çocuklar üzerindeki etkilerini değiştirebiliyor. Mesela bu hikayede karakterimiz "evcilik" oynayan bir kız. Orion ve Karanlık'tan farklı olarak biraz daha kız çocuklarına daha çok hitap eder gibi geldi bana. Empati kurabilmesi amaçlı. Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz??

Hikaye "Deniz akşam olunca ne oynasam diye düşünürken, Karanlık pencerenin arkasından göründü" sayfası ile başlıyor.

Karanlık tüm odayı sarmaya başlayınca ( Orion ve Karanlık'tan farklı olarak) Deniz bu hikayede çok cesur ve içeri giren karanlığın elinden tutuveriyor 🙂

Orion ve Karanlık'ta, Karanlık sevimli ve şefkatli olarak resmedilmişti, burada ise daha güçsüz ve şaşkın olarak resmediliyor.

Deniz, Karanlığı elinden tuttuğu gibi önce dans ediyor, sonra mola verip sütlerini içip kek yiyorlar. Arkadaş oluyorlar ve Karanlık her gece Deniz ile dans etmeye geliyor. 

Deniz'in uykusu geldiği zaman da ışığı kapatıyor ve Karanlık ona iyi geceler deyip sarılıyor.

Ben bu hikayeyi Lara'ya okurken Bay Karanlık diye ifade etmiştim. Bay Karanlık'la başka neler yapabiliriz geldiğinde diye sohbet edip onun resimlerini çizmeye çalışmıştık. Hava kararırken, ooo Bay Karanlığın ziyaret saati yaklaşıyor, bu gece ne yapsak, bize eşlik etmek ister mi acaba deyip uyku öncesi sohbetlerimize onu dahil ederdik. 

Böyle işte.. Bay Karanlık'ı hayal gücünüze göre her türlü kullanabilirsiniz; tavsiye ediyoruz biz, iyi bir arkadaştır 😉

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?