ZENO VE MONDO DALGALARLA DANS EDEN KURBAĞALAR Kitap Kapağı ZENO VE MONDO DALGALARLA DANS EDEN KURBAĞALAR
7+
Nilay Yılmaz
Çocuk Kitabı
Altın Kitaplar Yayınevi
23 Nisan 2020
31

Dalgalarla Dans Eden Kurbağalar, Zeno ve Mondo dizisinin ilk kitabı.

Zeno ve Mondo iki kurbağa.

Zeno gözlerini kapatıp doğayı dinlemeyi seviyor. Kımıldamadan oturabilmeyi, bakmadan görebilmeyi, uzağı ve yakını hissedebilmeyi, hissettiği şeylere güvenmeyi biliyor.

Mondo ise biraz dikkatsiz, aceleci ve kaygılı. Kendini duygularına kaptırıyor. Ama Zeno ile tanıştıktan sonra doğayla birlikte nefes almayı, onun bir parçası olmayı öğrenmeye başlıyor.

Bir Kurbağa gibi Sakin ve Dikkatli'nin çocuk kitabı nasıl olur derseniz bence tam da bu seri gibi olur!  Öncelikle mindfulness kavramını çocuklarla tanıştırmak ( aslında onlara hatırlatmak) için neden kurbağaların ? metafor olarak seçildiğinin ipuçları yoğun bir şekilde kullanılmış. 

Aşağıdaki satırlar "meditasyon anı" bu kadar güzel mi tasvir edilir ? diye düşündürdü bana. Sizce? 

Ilık bir pazartesi günü, Kurbağa Zeno nehrin kıyısında oturuyordu. Sadece oturuyordu. Gözleri kapalıydı ama uyumuyordu.

Bir ağacın dallarındaki yapraklar sallanıyordu. Papatyanın üzerine konan bir arı  sarı beyaz vızıldıyordu. Uzaklarda bir yerde toprak yağmurla buluşuyordu. Kurbağa Zeno bakmıyor ama görüyordu.

Yukarıda paylaştığım resimde göründüğü gibi uzun sayılabilecek paragraflar var bu nedenle yaş olarak 7+ gibi düşünüyorum. Diğer kitaplarda önerdiğim gibi benzer konuda kitaplar okunurken, Zeno ve Mondo'dan bahsetmek çocukların mindfulness kavramlarını farklı açılardan değerlendirerek içselleştirmelerine yardımcı olacaktır. 

Ben kızımla okurken (5,5 yaşında) tüm kavramların zihnine tam anlamıyla yerleştiğinden emin olamıyorum - bu nedenle üzerine sohbet etmek, soru-cevap yapmak, interaktif okumak ve istediği an kitabı yarım bırakmak, istediği sayfada normalden daha fazla vakit geçirmek önerdiğim şeyler bu kitap özelinde. 

Görselleri çok güzel örneğin. Gerçek taş boyamaları öyle güzel ve simgesel yerleştirmişler ki, hikaye hem göze hem hayal gücüne hitap ediyor. Aşağıda paylaştığım kelebeğin güzelliği?

Hikaye günlerce hiç kıpırdamadan duran Kurbağa Zeno'yu izleyen Kurbağa Mondo'nun onunla tanışma anı, öğrendiklerini ve fark ettiklerini önce reddetmesi, korkması ama yanlışlıkla düştüğü suyun dibinde "durup dinlemesi" üzerine sörf tahtası üzerine çıkmayı başarması üzerine kurgulanmış. Yoğun simgesel anlatımlar, bir çok okurun ( kitap değerlendirmelerine baktım biraz)  bu kitabı felsefe kitabı sanmasına yol açmış. 

Ama yukarda bahsettiğim gibi bu ifadeleri açıklamaya çalışmanıza hiç gerek yok. Çocuklar aslında ne anlatılmak istediğini seziyorlar. Ama sohbet ederken, mindfulness kavramlarına hakim olmak elbette büyük avantaj.  

Seni sen yapan duyguların mı?

Sen mi düşüncelerini kontrol ediyorsun, düşüncelerin mi seni?

Ben bu seriye gerçekten bayıldım. Her iki kitabın içeriğine bir de şarkı eklenmiş; sözleri istediğiniz melodiyle okuyabilir, deneyiminize eğlence katabilirsiniz. ???

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?