SESSİZLİK - Mindfulness Üzerine Bir Hikaye Kitap Kapağı SESSİZLİK - Mindfulness Üzerine Bir Hikaye
4+
Lemniscates
Çocuk Hikaye Kitabı
Okuyan Koala
23 Nisan 2020
36

Sessizlik kitabı notlarıma geçmeden önce size APA'dan ( Amerikan Psikoloji Derneği) bahsetmek isterim.

APA, bünyesinde yer alan binlerce psikiyatrist, psikolog, araştırmacı, eğitimci, psikolojik danışman ve öğrenciyle birlikte bilimsel çalışmalar yapan dünyanın en büyük psikoloji topluluğudur.

1997 yılında APA'ya dahil olan Magination Press ise, çocukların büyürken karşılaştıkları zorluklar ve problemlerle baş etme süreçlerinde onlara rehberlik edecek yenilikçi kitaplar yayınlamaktadır.

4-18 yaş çocuk ve gençlerin karşılaştığı; okul yaşantısı, korkular, yeni kardeşin doğumu, utangaçlık gibi gündelik yaşama ait zorlukları konu alan kitapların yanı sıra, dikkat eksikliği, depresyon, boşanma, ciddi hastalıklar, travma, ölüm gibi daha özel problemlerle ilgili olan kitaplar da yayınlamaktadır.

Ruh sağlığı alanında, özellikle de çocuk konusunda uzmanlaşmış profesyoneller tarafından yazılmış olan kitaplar; çocukların duygularını anlayabilmelerini ve ilgili konu hakkında bilgilenmelerini hedefleyerek pratik çözüm önerileri sunar.

Kitaplarda yer alan "Ebeveynlere ve Eğitimcilere Not" bölümünde ise ailelere, öğretmenlere, sosyal hizmet uzmanlarına, terapistlere, pedagog ve psikologlara kitapların içeriği ve çocuklara rehberlik konusunda önemli bilgiler verilmektedir.

Okuyan Us yayınevi'nin "Okuyan Koala" markası altında yayınlanan APA Çocuk ve Gençlik Kitapları okuyuculara nasihat veren, didaktik bir dilden uzak, eğlenceli, yardımcı, eğitici ve bazen de mizahi bir okuma deneyimi sunmaktadır.

Ben kütüphanemdeki bütün Okuyan Koala serisine bayılıyorum ve kızım Lara ile iletişimimde çok faydalandım. Buraya linkini bırakıyorum - önemle incelemenizi tavsiye ederim.

https://okuyanus.com.tr/urun-kategori/okuyan-koala/

***

Sessizlik - Mindfulness Üzerine Bir Hikaye, bir APA kitabıdır.

Artık biliyoruz ki : Yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da yaşamlarında bir ağaca dokunup onu hissetmeye, bir çileğin tadına karmaşaya düşmeden huzurluca varmaya ya da bazen günün belli zamanlarında sessizliği dinleyerek çevresini fark etmeye, bedeninde olanlara ve hislerine odaklanmaya ihtiyaçları vardır.

Çocukların duygusal farkındalık düzeylerini geliştirmek, kendisine ve çevresine karşı merak duygusunu güçlendirmek, yaratıcılıklarını ve dikkat düzeylerini arttırmak için gereken şey aslında çok basit:

Sessizliğin sesine varılabilecek birkaç dakika!

Bu kitap çocukları sessizliği dinlemeye davet ediyor.  

Peki nasıl? 

Aşağıdaki satırlarla, eğer durup dinlersen, hangi sesleri duyabileceğinle ilgili örnekler veriyor her bir sayfasında.

Dalgaların sesinden, uçurtmanın rüzgarla dansına..Sabahları küçük kuşların neşeli şarkılarından, dans ederken ayaklarının çıkardığı sese.. Yüzerken bacakların suya vuruş sesinden, baharda çiçek çiçek dolaşan arıların sesine..

Tüm bu seslerin farkına varacaksın, o derin sessizlik içinde deyip bitiriyor. 

Bence bu çocukların içine merak tohumu atmak gibi. Kim bilir daha nasıl sesler duyabilecekleri merak edecekler belki. Deneyimlemeye çalışırken dikkatleri gelişecek. Dikkat gelişirken yaratıcılıklarının arttığını fark edecekler. 

Aynı kızım Lara'ya söylediğim gibi  : dikkatinin gelişmesi beynindeki nöronların ışıl ışıl yanmaya başlaması demek. Tam bu anda yepyeni fikirlerin içine doğduğunu fark edeceksin! Bu muhteşem bir his, tatmanı isterim.✨?✨?

Sayfa içindeki küçük cümleler itibariyle 4+ olarak düşünüyorum. Sessizlik hakkında sohbet etmek meditasyona başlangıç için muazzam bir giriş şekli olur bence. Güzel bir uyku öncesi kitabı da olabilir bu yüzden. 

Sizce? 

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?