ORION VE KARANLIK Kitap Kapağı ORION VE KARANLIK
3+
Emma Yarlett
Çocuk Kitabı
Redhouse Kidz Çocuk Kitapları
23 Nisan 2020
29

Korkular çocukluk döneminin normal bir parçasıdır. Ancak bir çok ebeveyn, çocuklukta hangi korkuların doğal, hangilerinin bir sorunun habercisi olduğunu merak eder. 

Korku fobiye dönüştüğünde ya da çocukta panik ataklara neden olduğunda bir terapistin kapısını çalıyoruz çoğu zaman. Dolayısıyla bir ebeveyn olarak bence doğru yaklaşım önce : korku hakkında bilgi sahibi olmak! Hangi korkular hangi yaşta ortaya çıkar, fobiler, kaygılar çocuğu nasıl etkiler, korkular nasıl anlaşılır gibi detayları öğrenebileceğiniz yetişkin kitaplarına ihtiyaç var. Bu alandaki tavsiye kitaplarımı yetişkin kategorisinde göreceksiniz 😉 

Çocuğumuza "Korkma, artık büyüdün!" demek yerine korkusuyla kendi yaşına uygun olarak başa çıkmasına yardımcı olacak desteği vermemize imkan sağlayacak bilgileri önce biz edinmeliyiz. 

Duyguları Tanımak kategorisindeki kitaplarda hep vurguluyorum : "Duygularımızla arkadaş olmalıyız"- bu kavram bu kitapta da işlenmiş. Ama nasıl şimdi kitaba dönelim 🙂

En büyük korkunuz bir gün odanıza gelse ne yapardınız? 

Orion korkak bir çocuktur. ( Bu cümle kitap tanıtım yazısında geçiyor; aman diyeyim! Çocuğunuza kullanacağız en son ifade "korkak" kelimesi olmalı. Duygularımız "biz" değildir, düşüncelerimiz "biz" olmadığı gibi. Korku ile özdeşleşmeden, bizden ayrı, içimizde olan bir duygudur, gelip geçer. Onunla baş etmeyi öğrenmek, ebeveyn-çocuk işbirliğinde gerçekleşmeli 😉

Orion bir çok şeyden korkuyor. Arılardan, patlayan balonlardan, sınıfındaki kızlardan ve köpeklerden - tüm bunları güzel resimlemişler aşağıdaki sayfada. Bir çocuk için ( o an itiraf etse de etmese de) başkalarının da benzer şeylerden korkuyor olduğunu görmek, bunu normalleştirmek, rahatlatıcı olmalı. 

Ama Orion'u bunların hepsinden daha çok korkutan bir şey vardır. O da karanlıktır. Orion karanlıktan öyle korkar ki geceleri yatmaya gitmek onun için bir eziyet haline gelmiştir. Bir gece, hiç beklemediği bir anda odasına biri gelir. Bu misafir karanlığın ta kendisidir... ( Bu kısım çok heyecanlı :))

Orion, Karanlık’la tanışarak, korktuğu şeyleri çok daha yakından tanır. Aslında gece gelen tıkırtıların ve sonsuz karanlığın o kadar da ürkütücü olmadığını keşfeder. 

Genelde korktuğumuz şeyler hayal gücümüz sayesinde bize korkutucu gelir ya.. Çocuklara duygularıyla ilgili resim yaptırmak bir başka önerebileceğim yöntem. Bakın Orion karanlığı nasıl bekliyormuş, nasıl çıkmış 🙂

En nihayetinde Orion ile Karanlık arkadaş oluyorlar. Heyecanlı bir macera yaşadıktan sonra tabiiki. Bir Karanlık figürü, bu kadar şefkatli çizilebilirdi sanırım.?

Bu hikayeden sohbet edilecek çok malzeme, yapılacak çok etkinlik çıkar bence. 

Keyifli okumalar diliyorum 🙂

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?