DUYGULARI ANLAMAK UTANGAÇ Kitap Kapağı DUYGULARI ANLAMAK UTANGAÇ
4+
Isabel Thomas
Çocuk Kitabı
1001 Çiçek Yayınevi
23 Nisan 2020
23

Bu seriyi tamamlamak için az uğraşmadım.☺️

Benim aradığım dönemde bazı duygular tükenmişti, önce ikinci ellerini bulmaya çalıştım. Bir tanesini buldum, çok sevindim. Sonra 1001 Çiçek yayın evine instagramdan tekrar basım için yazılar yazdım. Sonuç alamayınca da iki tanesinin orjinallerini amazon'dan sipariş verdim. O yüzden inceleme sayfalarımda duygulardan iki tanesi ingilizce olacak.?‍♀️

  • Öfkeli
  • Mutlu
  • Duyarlı
  • Kıskanç
  • Utangaç
  • Endişeli
  • Gururlu
  • Üzgün* nedense bu duygunun Türkçesi en başından beri çevrilip basılmamış.Halbuki ayrım yapılabilmesi açısından ne kadar önemli bir duygu. 

Bu duygulara yazarın yaklaşımının güzelliği anlamak için içindekiler sayfasını incelemek yeterli bence. Her bir başlık için önce sohbet edip sonrasında kitabı okumak ne kadar güzel olur düşünsenize.

Sohbet etmek derken tabi söyle bakalım Ali şeklinde başlayan sohbetlerden bahsetmiyorum. Çocuk sözlü sınavda veya sorguya çekilir gibi hissetmemeli. Duygulardan bahsediyoruz sonuçta 😉 Bir şekilde oyuna çevirerek kullanabiliriz bu kitabı. 

Yaşına göre peluş oyuncak kullanarak veya "gecenin duygusu" töreni yapılarak, aile üyeleriyle bir araya gelip her bir soruyu bir başka üye cevaplayacak şekilde bir yarışma haline getirilebilir sanki. Sizin aklınıza neler geliyor??

 

Tüm seride öncelikle duygunun tanımı yapılıyor. 

Diğer duygulara gönderme yapılarak. Çizimler öyle başarılı ki, bir çok şeyi anlatıyor zaten.  

Çocukların bir duyguyu yaşarken, bu duygunun hiç bir zaman geçmeyeceğini düşündüklerini biliyor muydunuz? Sanki sonsuza kadar öyle hissedeceklerini sanarlarmış ve bu nedenle de eğer hissetmeyi sevmedikleri bir duygu ise, hayal kırıklıkları daha fazla olurmuş. Bu nedenle Mindfulness Eğitimlerimde "Duygular" haftasında duyguların geçiciliği üzerine çok egzersiz yaparız. Bakın bu sayfa da buna da değinmiş?

Kitabın en sonunda da, Utangaçlık duygusu ile nasıl başa çıkabileceğimiz ile ilgili ipuçlarını özetlemişler. 

Elbette siz de çocuğunuzla beraber bu listeyi uzatabilir, eğer utangaçlık konusu zorlandığınız bir duygu ise bu listeyi çocuğunuzun kolayca hatırlayabileceği bir formata getirerek elinizin altında tutabilirsiniz. Nasıl olabilir; belki bir utangaçlıkla mücadele kavanozu. İpuçlarını bir kağıda koyup kavanoza atarsınız, bir başka gün ( uyku öncesi aktivitesi olarak mesela) kavanozdan seçip seçip okuyabilirsiniz.  

Sizin aklınıza başka neler geliyor??

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?