DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE VARIM Kitap Kapağı DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE VARIM
4+
Louise Hay
Çocuk Kitabı
Butik Yayıncılık
23 Nisan 2020
28

Louise Hay "Düşünce Gücüyle Tedavi" adlı çok satan kitabın yazarı, metafizik konular hakkında konuşan bir konferansçı ve dünyanın her yanında milyonlarca kitabı satılan bir öğretmen. 25 yıldan uzun süredir dünyanın her yöresindeki insanlara kişisel büyümelerini ve kendilerine şifa vermelerini sağlayacak kendi yaratıcı güçlerini keşfetmeyi ve kullanmayı öğretiyor.

Düşünce Gücüyle Tedavi benim için özel bir kitaptır. Bu alanda okuduğum ilk kitap diyebilirim. Okuduğum dönemde bana çok iyi gelmişti ve bazı aydınlanmalar yaşamıştım içimde. Uygulamalarının tamamını hayatıma alabildiğimi söyleyemem ama düşünce sistemimde yaptığı değişim sayesinde belki de, kızımdan sonra hayatımı bu derece değiştirebilme cesaretini gösterebildim. 

Olumlama/Onama ve Afirmasyon nasıl ifade ederseniz edin aslında mindfulness eğitimlerinde yeri olmayan kavramlar. Mindfulness anlayışında, en azından çocuk uygulamalarında (bana Eline öyle söyledi) - olumlama anlayışı yok. Yani bir çocuğun sabah akşam ben güzelim, iyi kalpliyim, şefkatliyim dediğinde güzel olduğuna, iyi kalpli, şefkatli olduğuna inanması değil bunu kendi içine dönerek kendisinin keşfetmesini sağlamak - bir beceri. 

Ama sonra fark ettim ki, Mindfulness eğitiminin 7.haftasında Hayal Gücünün Kuvveti adı altında biz bir nevi olumlama bazlı çalışmalar yapıyoruz.☺️

Onama deyince hep şu görüntüler geliyor gözümün önüne 🙂 

Baba Kızını Okula Hazırlıyor - Onamalar ile

Ben mindfulness ile tanışmamıştım, kızıma onama kartları hazırladığımda. O zaman 3 yaş civarındaydı. Her akşam yatmadan önce hadi “Uyku Kartlarımıza” bakalım diye çıkarırdım ortaya☺️
Üzerinde kendi resimleri, resimlerimiz vardı. Sohbet ederdik üzerinde, hani hatırlıyor musun ile başlayan ve o kartın konusunu vurguladığımız sohbetler..
Kartı görür görmez hemen karttaki cümleyi söylerdi, ezberlemiş baksana derdim içimden! ( Meğer okuyormuş? çok sonra farkettik) .

Sonuç olarak ben bu kartların faydasını gördüm mü - EVET. O yüzden paylaşmak istiyorum aşağıda.? Güzel duygulardan, güzel anılardan bahsedip, mutluluk hormonlarımızla? salına salına uykuya dalmak?, sohbet etmek, hatırlamak, güzel yaptığı şeylerin vurgulanması. Daha sayamadığım onca şey..Kızım için hazırladığım olumlama kartlarıma bakmak isterseniz işte burada.?

Kızım, Olumlama Kartlarımız ve Ben 🙂

Kitaba dönersek eğer :

Çocuklara olumlu düşünmenin gücünü öğretmek amacıyla hazırladım diyor Lulu. 🙂 Kariyerimi insanlara düşüncelerini  yaşamlarını yarattığını öğreterek geçirdim. insanların kendi öz değerlerini keşfetmelerine yardım eden bir sürü kitap yazdım. Her zaman inandım : çocuklar düşüncelerinin gücünü erken yaşta öğrenirlerse, yaşamdaki yolculuklarını daha mutlu ve daha ödüllendirici olur - diyerek devam ediyor. 

Önce tanım yapalım?

Onama : Söylediğiniz ve düşündüğünüz, doğru olduğuna inandığınız sözcükler anlamına geliyor. 

Mekanizmayı basitçe aşağıdaki sayfa ile açıklıyor?

Sonrasında da verdiği hayattan örnekler şöyle; 12 farklı senaryo çizilmiş, içinizden geçen olası cümleler ve bu cümleleri hangi olumlama ile değiştirebilirsiniz..

 1. Kuyrukta uzun süre beklemek : Bu kuyruk çok uzun, hiç bir zaman lunaparka giremeyeceğiz
 2. Farklı görünmek, birine benzemek istemek : Saçımı sevmiyorum. Keşke onun gibi olsaydı.
 3. Herkesin yaptığını yapmak zorunda hissetmek : Onların istediklerin istemezsem bana öfkelenirler.
 4. İlginizi çeken bir şey değilse uzak durmak : Bu benim hakkımda değil öyleyse dinlememe gerek yok.
 5. Kendinizi yalnız hissetmek : Neden benimle konuşmak istemiyorlar.
 6. Birinin yardıma ihtiyacını olduğunu görüp bir şey yapmamak - Keşke başka birisi yardım etse
 7. Sahip olduklarından farklı bir şey istemek : Bunlardan bir tanesini yiyebilseydim keşke..
 8. Kendini eleştirmek : Her zaman herşeyi unutuyorum
 9. Çevre temizliğine özen göstermek : Bir çöp eksik bir çöp fazla ne fark eder
 10. Herkes olumsuz konuşuyorsa : Belki de onlar haklıdır
 11. Başkalarının sizden daha iyi olduğunu düşünmek : Bisikletimi süsleyemiyorum çirkin görünecek
 12. Farklı insanlara karşı ön yargılı olmak : Umarım onlarla birlikte gitmek zorunda kalmam

Kitabın en sonunda da ipuçları verilmiş.

Bir deneyin bakalım, belki olumlamalar ile hayat daha bir keyifli olabilir 😉

Yetişkin kategorisindeki "Düşünce Gücüyle Tedavi" kitabına göz atmayı unutmayın tabii önce, önce sen çünkü 😉

 

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?