BİLİMİN ÇİZGİ ROMANI : SİNİR SİSTEMİ Kitap Kapağı BİLİMİN ÇİZGİ ROMANI : SİNİR SİSTEMİ
6+
Joseph Midthun & Samuel Hiti
Çocuk Kitabı
Mavi Kelebek Yayınları
23 Nisan 2020
30

Bilimin Çizgi Romanı serisi 26 fasikülden oluşan kitapçıklar serisi. Ayrı ayrı satın alabiliyorsunuz. Ben konum itibariyle sadece Sinir Sistemini almıştım. Ama zaman içinde diğer serileri de almak istiyorum. ( Bir de Matematiğin Çizgi Romanı var ; 6 fasikül)

Bilimin Çizgi Romanı : Sinir Sistemi ; Senin Muhteşem Esnek Beynin ile karşılaştırıldığında daha çok bilimsel ifadeler içeriyor. Yaş olarak 6+ dedim ama kitabı baştan sona değil de parça parça kullanımı olacak şekilde düşünerek. 6+ için düşünürsek, hikaye kitabı okur gibi okunması ağır gelebilir. Ama büyük yaşlar için derslerine yardımcı kaynak olarak kullanılacaksa baştan sona okunabilir diye düşünüyorum. Ne demek istediğimi aşağıda görsel açıklayabilir?

 

 

Bu şekilde konu başlıkları var.

Ben Lara'nın yaşadığı bir olay özelinde ilgili sayfayı açıp göstererek okudum şimdiye kadar.

 

 

 

Mindfulness Eğitimi müfredatında ikinci bölüm : Bedenini Keşfet'ti hatırlarsınız.

Bedeninin farkında olmak herkes için önemlidir. Biz bedenlerimizde yaşarız. Bedeninde yaşadığın için, yaşadığın durumlarla ilgili her türlü sinyali alırsın. Bedenin sana ne zaman yorgun, mutlu, sinirli, kızgın, korkmuş ya da üzgün olduğunu söyler.Sinyaller anında gelir. Küçük çocukları, iyi ya da kötü, bedenlerindeki tüm sinyaller ile temas ettirdiğinde bedenlerini tanımayı, ona dikkat etmeyi, ona hayran olmayı, ve tüm hayatları boyunca yaşayacakları çok özel bir yer olarak ona güvenmeyi öğrenirler.

Eğitimin bu bölümde, bedenimizin hayran olunası bir mekanizmaya sahip olduğunu hem anlatıyoruz hem de bunu hissetmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bu tür kitaplar, bilimsel yaklaşımı eğlenceli şekilde verdiği için güzel bir destek olduğunu düşünüyorum.   Mesela Sinir sistemini aşağıdaki gibi sevimli görsel çizimlerle anlatılması son derece akılda kalıcı ve çocukların hayal dünyalarını besleyen bir yöntem.

Örneğin, Lara ile konuşurken çok simgesel/oyunsu bir dil kullanmam gereken zamanlar oluyor : Bir çok anne gibi. Sağlıklı bir yiyeceği yedirmeye çalışırken 😉 Hapşuruyor mu? Zencefil & Bal karışımı mı vermem gerek, itiraz mı ediyor. Lara vücuduna hemen "zencefil adamları" göndermemiz gerek! Şu an virüsler taarruzda! Zencefil adamlar pzzzyyykk diye patlatacaklar virüsleri! Hadi hemen içelim şunu 🙂 İşte bu hikayeler için muazzam kaynaklar bu tür kitaplar. Ya da duygulardan mı bahsediyoruz : 

Mindfulness eğitimi müfredatı 4.hafta : Duyguların geçiliğini anlatıyoruz örneğin.

Duygular düşündüğün, yaptığın, yaşadığın veya hissettiğin bir şeye karşı tepkidir. Bu derste çocuklar hoş ve nahoş duyguların hayatın birer parçası olduğunu öğrenecek. Bir his, diğerinden daha iyi değildir. Sadece oradadırlar ve tıpkı hava gibi bunları değiştiremezsin.Tepende fırtına eserken bunun geçip gitmesini sağlayamazsın. Ama bir yere sığınabilir, bir yağmurluk giyebilir, biriyle hava hakkında konuşabilir ya da fırtına çıkmadan once fırtınanın eçmesini bekleyebilirsin. Hislerini ne kadar iyi tanırsan, onlarla o kadar iyi başa çıkabilirsin.

Alın size bilimsel açıklaması ? ( Tabii devamı ilerleyen sayfalarda) 

Tüm bu sebeplerle bu kitap da tavsiyemdir.

Siz bu tür kitapları ne şekilde okuyorsunuz? Çocukların tepkileri nasıl oluyor? Paylaşır mısınız bizimle? ?

 

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?