SENİN MUHTEŞEM ESNEK BEYNİN Kitap Kapağı SENİN MUHTEŞEM ESNEK BEYNİN
4+
Dr.Joann Deak
Çocuk Kitabı
Domingo Yayınları
23 Nisan 2020
28

Kızım Lara ile "beyin" hakkında çok konuşuruz. 

Bu aralar mentalup uygulamasını kullanıyoruz; özet tablosuna baktığımda en yüksek puanı yaşıtlarıyla karşılaştırdığında "mantık" bölümünde aldığını gördüm. Anlamlandırma ve ilişki kurma yeteneği.

Küçüklüğünden beri söylediğim her şeyin "neden" olduğunu, yaşadıklarımızın "ne ile ilişkili" olduğunu yaşına uygun şekilde açıklamaya çok özen gösterdim, gösteriyorum. Okuduğumuz kitaplarda, izlediğimiz çizgi filmlerde, oynadığımız iPad oyunlarında birbiri ile ilgili, alakalı olan konuları hep hatırlatmaya çalıştım. Örneğin çizgi filmde bir karakter güzel bir hareket mi yaptı, aaa aynı şu kitabındaki X karakter gibi davrandı değil mi? gibi gibi. Bir sorun mu yaşıyoruz, ya da bir konuyu ona açıklamam gerek ; hemen kütüphanesinde paralel bir hikaye aradım, yoksa sipariş verdim 🙂  Hep konulara etraflıca yaklaşsın istedim, istiyorum. Annem böyle dediği için böyle diye kabul etmesin, sorgulasın istedim, istiyorum. 

Konuyu şimdi "Beyin"e bağlayacağım.?

Beyin gerçekten muhteşem bir organ. 

Mindfulness ile onun kimyasını değiştirebiliyor, onun esnekliğinden maksimum faydalanabiliyoruz. Peki bunu nasıl yapıyoruz, mindfulness aktiviteleri bunu nasıl başarabiliyor ; işte bunu anlamanın ilk şartı beynimizi daha iyi tanımaktan geçiyor. Başka türlüsü ezber oluyor, çocuk annesi/babası istediği için bir şeyleri yapmak zorunda olduğunu hissediyor.

Bugün biraz fazla mı iPad ile vakit geçirdik : Laraaa, beynindeki nöronlar sanırım sönmeye başladı; çünkü onlara ihtiyacın olmadığını düşünüyor olmalılar? Onları biraz pırıldatmaya ne dersin??  gibi gibi..

Senin Muhteşem Esnek Beynin kitabı bana bu ilişkilendirme fırsatını verdi. Lara çok küçükken almıştım, baştan sonra okumadık o zaman. Resimlerine baktık. Cbeebies'te Nina ve Nöronlar'ı izlerken, bu kitaptan bahsettik. 

CBeebies, BBC Studios’a ait İngiltere’nin bir numaralı çocuk kanalı. Nina ve Nöronlar Programı, Nina ve beş duyuyu (tat, dokunma, gör ses ve koku) temsil eden animasyon karakteri nöronların çocukların zihinlerini bilim dünyasına açarak, dünyanın nasıl çalıştığını açıkladıkları bir seri keşif yolculuğunu konu alıyor.

 

Dolayısıyla bir çocuk bir konuya ne kadar çok farklı materyal açısından bakarsa, o kadar "esnek bir beyine sahip" oluyor aslında. 

 

Bu kitap da beynin anatomisi ve işlevlerine eğlenceli ve merak uyandırıcı bir giriş sunarak; çocukların beyinlerini geliştirmek ve E-S-N-E-T-M-E-K için neler yapabileceklerini gösteriyor.
 

Biz beyin konusuna girişi nöronlar ile yaptık ; şimdilerde  Amigdala (duygular) ve Prefrontal Korteks ( Plan yapma) konuşuyoruz. Mindfulness aktivitelerimizin beynimize olan faydalarının son derece farkındayız.✨? ?

Lara'nın sık tekrarladığı cümlelerden biridir "practice makes perfect" Sanırım okulda öğrendiği şarkılardan birinde geçiyor. Kitapta, bu konuya da değiniyor - ne kadar çok pratik yaparsan o kadar geliştirebilirsin kendini..

Hata yapmak - bu bizim zorlandığımız alan örneğin. Hata yapmak istemiyoruz. Kitapta buna da yer var :

"Eğer hata yapma riskini almak istemezsen, elastik beynini esnetme şansını da yakalayamazsın!"

Korkunu yenmek - beyninin duygunu kontrol eden bölümünü de esnetebilirsin! Nasıl mı? Kitabın sayfalarında?

Sonuç olarak senin muhteşem esnek beynin gerçekten MUHTEŞEM bir kitap. Yazarı, beyin gelişimi ve cinsiyet eşitliği gibi alanlarda dünyanın dört bir yanında pek çok okula danışmanlık veren Dr. JoAnn Deak, bu kitapla bir çok ödül almış.

Nautilus Kitap Ödülü
Moonbeam Ödülü
Mom’s Choice Ödülü
Next Generation Indie Ödülü Finalisti
Benjamin Franklin Ödülü
Parents’ Choice Ödülü

Kitabın son cümleleri ile yazıma burada son veriyorum.?

"Ne kadar çok farklı şey öğrenir ve düşünürsen, daha da fazlasını öğrenebilir, bilebilir ve keyfine varabilirsin. 

Beynini zinde ve güçlü kılabilir, yaşamın boyunca esnek kalmasını ve büyümeye devam etmesini sağlayabilirsin." 

Daha ne olsun?

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?