ZENO VE MONDO - HERKESİN İÇİNDE KURBAĞA ZIPLAR Kitap Kapağı ZENO VE MONDO - HERKESİN İÇİNDE KURBAĞA ZIPLAR
7+
Nilay Yılmaz
Çocuk Kitabı
Altın Kitaplar Yayınevi
23 Nisan 2020
35

Herkesin İçinde Kurbağalar Zıplar, Zeno ve Mondo dizisinin ikinci kitabı.

Zeno ve Mondo iki kurbağa. Zeno gözlerini kapayıp doğayı dinlemeyi seviyor. Kımıldamadan oturabilmeyi, bakmadan görebilmeyi, uzağı ve yakını hissedebilmeyi, hissettiği şeylere güvenmeyi biliyor.

Mondo ise biraz dikkatsiz, aceleci ve kaygılı. Kendini duygularına kaptırıyor. Ama Zeno ile tanıştıktan sonra doğayla birlikte nefes almayı, onun bir parçası olmayı öğrenmeye başlıyor.

Bu kitapta Mondo "kendi içinde" maceralı bir yolculuğa çıkıyor. Korku, endişe, stres ve kaygı duygularından sakinliğe ve dinginliğe doğru akmayı öğreniyor.

Bir Kurbağa gibi Sakin ve Dikkatli'nin çocuk kitabı nasıl olur derseniz bence tam da bu seri gibi olur! 

Öncelikle mindfulness kavramını çocuklarla tanıştırmak ( aslında onlara hatırlatmak) için neden kurbağaların 🐸 metafor olarak seçildiğinin ipuçları yoğun bir şekilde kullanılmış. 

Yukarıda paylaştığım resimde göründüğü gibi uzun sayılabilecek paragraflar var bu nedenle yaş olarak 7+ gibi düşünüyorum. Diğer kitaplarda önerdiğim gibi benzer konuda kitaplar okunurken, Zeno ve Mondo'dan bahsetmek çocukların mindfulness kavramlarını farklı açılardan değerlendirerek içselleştirmelerine yardımcı olacaktır. 

Ben kızımla okurken (5,5 yaşında) tüm kavramların zihnine tam anlamıyla yerleştiğinden emin olamıyorum - bu nedenle üzerine sohbet etmek, soru-cevap yapmak, interaktif okumak ve istediği an kitabı yarım bırakmak, istediği sayfada normalden daha fazla vakit geçirmek önerdiğim şeyler bu kitap özelinde. 

Görselleri çok güzel örneğin. Gerçek taş boyamaları öyle güzel ve simgesel yerleştirmişler ki, hikaye hem göze hem hayal gücüne hitap ediyor. 

Genelde zihnimizdeki düşünceleri ben "baloncuklar" olarak tasvir ederdim, burada deniz kabukları ile tasvir edilmiş 🙂

Hikaye meditasyon yapan iki kurbağanın sohbetlerinden ibaret.

Meditasyon kelimesi kullanılmıyor - gözlerini kapatıp hareketsiz durmak olarak tasvir edilmiş. 

Zeno bilge ifadeleriyle mindful olmayı öğretiyor Mondo'ya. 

Duygular ve düşünceler her şeyi bilemezler Mondo. Hiç kimse her şeyi bilemez. 

Eğer korkularımızın ebe olmasına izin verirsek, bizi kovalayıp dururlar. Onlardan kaçarken yoruluruz. Uçan kuştan bile korkar hale geliriz. Her şeyden korkup kaçarken oyun oynamaktan da keyif alamayız. 

Aklımızda çok şey olduğunda, herşey birbirine girer, birbirine karışır. Bu anlarda işe yarayacak bir oyun öğreteyim mi diyen Zeno, Mondo'yu kendi nefesiyle tanıştırıyor.

Ve hikaye şu cümlelerle bitiyor : 

Zeno ve Mondo bakmıyor ama görüyor, dinlemiyor ama duyuyordu. Çevrelerinde fark ettikleri her şey onların nefes oyununa katılıyordu. Mondo içinde zıplayan ve onu endişelendiren şeylerin peşine bazen takılıp gitse de, onları nehre bırakmayı da öğreniyordu. Mondo nefes aldıkça büyüyordu. 

Bu güzel hikayeden sonra ;  Eline Snel "Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli" CD'sindeki ilk 3 meditasyondan biri harika bir final olacaktır. 😉 

Belki de Mindfulness ile tanışmak için harika bir başlangıç 🙏 🧘‍♀️

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?