NEFES KATEGORİSİNefes- ÇOCUK KATEGORİSİ

KURBAĞANIN NEFES KESEN KONUŞMASI

By 24 Mart 2020 Haziran 8th, 2020 Yorum yok
KURBAĞANIN NEFES KESEN KONUŞMASI Kitap Kapağı KURBAĞANIN NEFES KESEN KONUŞMASI
4+
Michael Chissick & Sarah Peacock
Çocuk Kitabı
SOLA KIDZ
23 Nisan 2020
41

Yazarımız Michael Chissick, 1999'dan beri yoganın daha yaygın hale gelmesi için çocuklara eğitim veren, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların bulunduğu okullarda yogayı anlatan bir ilkokul öğretmeni.🥰 Aynı zamanda bir yoga eğitmeni. 

Kitap Michael'ın yogayı okullarının günlük rutini haline getirme cesaretini gösteren okul müdürlerine teşekkürü ile başlıyor. Ne mutlu onlara ve darısı bizlere!🙏

Öğretmenler için Rehber hazırlamış ; kitabın hemen ön sayfasında görüyorsunuz. Kitabın kimler için hazırlandığı ve amacının ne olduğunu okuyorsunuz.

"Yoga hakkında çok az bilgisi olan ya da hiç bilgisi olmayan ilkokul ve ortaokul öğretmenleri, okul müdürleri, öğretim görevlileri ve özel ihtiyaçları olan insanları hedef alıyor. Ayrıca çocuk yoga eğitmenleri ve her yaştan çocuklar için de uygun"

Bu nedenle kitap kapağında 6-9 yaş dese de, ben 4+ olarak uygun gördüm kitap kullanım yaşını😉

Kitabın amacı;

 • Çocukların nefesleriyle ilgili farkındalıklarını arttırma 
 • Stresli durumlarda ( Sınavlar, sözlüler, testler, zorbalıklar, gerginlikler, baş ağrıları, sinirlilik, topluluk önünde konuşma/gösteri yapma vb) durumlarla başa çıkabilme

Kitap nasıl kullanılmalı?

Hikayede şu sorunlarla başa çıkmak için 4 Temel Nefes Tekniği vurgulanıyor.

 • Kaygı
 • Gerginlik ve Ses Gelişimi
 • Gerginlik ve Bağ Ağrıları
 • Öfke 

Önerileri şöyle ( özetledim) 

 • Hikayeyi sınıfta okuyun. Onları öfke, kaygı, kızgınlık deneyimleriyle ilgili konuşmaya davet edin. Mümkün olduğunca hızlı, sakinleştirici TİMSAH NEFESİNİ başlatın. Okulu ASLAN ile kükretin, VIZILTILI ARININ yumuşak titreşiminin tadını çıkarın ve son olarak ODUNCU da nefesini verin. Çocukların aktiviteleri ve vücut pozisyonlarını sevdiklerini hemen fark edeceksiniz çünkü eğlenceli, uygulanabilir ve anlamlılar.
 • En iyi strateji bu hikayeyi yoga ve drama dersinde kullanmak. Hikayeye çok fazla bağlı kalmanıza gerek yok. Uyum sağlamak, değiştirmek ve geliştirmek için çekinmeyin.Hikayeyi dramaya çevirmek çok faydalı olacaktır.
 • Kurbağa olabilme fırsatını olabildiğince çocuğa tanıyın. Üzgün bir yüz yapmalarını isteyin. Tüm sınıf diğer karakterleri oluşturur.
 • Başarısı kanıtlanan bir başka yaklaşım da performansı okul sahnesinde sunmak. Çok eğlenceli fakat gürültü için hazırlıklı olun. 
 • Karakterlerin tadını çıkarın. Aslan açık ara favori karakterdir. Çocuklar gürültü yapma izni almayı severler 🙂

Öğrenme Hedefleri :

 • Timsah Nefesini kullanarak kendimi nasıl sakinleştireceğimi biliyorum.
 • Öfkemden kurtulmak için Oduncu Nefesini nasıl kullanacağımı biliyorum.
 • Sesimi daha güçlü çıkarmak için Aslan Nefesini nasıl kullanacağımı biliyorum. 
 • Baş ağrısı çektiğimde Vızıltılı Arı Nefesini nasıl kullanacağımı biliyorum.

Daha ne olsun 🙂

Kitaba geri dönersek

Üç yüz kurbağanın önünde konuşma yapması gereken bir kurbağayı düşünün. Tam üç yüz kurbağa çocuk! Hepsi de gözlerini kırpmadan, sessizce sahnedeki kurbağaya bakıyor. Bu durumu zihinde canlandırmak bile hafif bir gerginlik yaratmıyor mu? O yüzden kurbağa da bu konuşma öncesi çok ama çok üzgündür. Durumunu fark eden arkadaşları hemen sorar ‘Neden üzgünsün Kurbağa?’. Kurbağa ertesi sabah okulda ‘nefes’le ilgili bir konuşma yapması gerektiğini ama kalabalığın önünde konuşma yapmaktan ne kadar çok korktuğunu anlatır.

Hikayede arkadaşları sırayla görünür; kurbağanın endişesini dinledikten sonra her biri kendi nefesini, duruşuyla beraber anlatır ve gider. Örnek olarak aşağıda iki tanesini paylaşıyorum.

Arkadaşlarının bu tavsiyelerini not defterine yazan Kurbağa, konuşma anı geldiğinde önce heyecanlanır ama sonra tavsiyeleri uygulayınca başarıya ulaşır. 

Mutlu son ile biten hikayenin en sonunda da bu nefesler yoga hareketleriyle beraber açıklanıyor. 

Sonuç olarak diyebilirim ki bu nefes teknikleri çalışıldıktan sonra bir sınav öncesinde tüm sınıfla birlikte uygulanabilir ya da çocuğunuzla evde baş başa yapabilirsiniz. Çocuklara bu teknikleri öğretirken birlikte çok eğleneceğinizi düşünüyorum. 😉 

Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmak ister misiniz?